kontakt

Vše dotazy ráda odpovím na emeilu hancakov@seznam.cz, nebo na tel. 608959494

www.rybyebro.cz

Sumci na pelety

1.12.2009 NOVINKA fotky z EBRA, Trvalý odkaz

Letos v listopadu u nás byli rybáři z východního Slovenska.

 

 

 

Fotky  jsou zatím na cestě,  proto dávám jejich fotky z loňského roku ze spodní přehrady RIBA ROJA.

 

 

 

 

Sumci byli nachytáni na pelety.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Kolem vody na Ebru žije hodně živočichů a různých příšer, ale  " BETMENA"   jsme zde zahlédly poprvé................

 

 

 

 

 

 

 Tak fotky už dorazily, bohužel z ryb tam moc není. Kluci omylem fotky vymazali a tak dávám pár fotek co zachránili.

 

 

 

Pár rad při cestě na Ebro

1.12.2009 NOVINKA Pár rad na cestu, Trvalý odkazChtěla jsem napsat pár užitečných rad  a informací při cestování autem  nebo letadlem do slunného Španělska na vysněnou řeku RIO EBRO.  Třeba se vám bude něco hodit, připomínky  nebo dotazy ráda odpovím na emeilu HANCAKOV@SEZNAM.CZ

Cesta autem je výhodná pro ty rybáře, kteří si zakládají na svém vybavení. Zbalíte si všechno potřebné sebou. Narozdíl od letadla ,kde jste omezeni váhou zavazadla. Je potřeba mít sebou zelenou kartu, řidičský průkaz, malý technický průkaz a doklad o zaplacení poviného ručení.

Cesta je sice zdlouhavá , ale většinu cesty pojedete po dálnicích. Z Prahy je to asi 1990 km. Proto na cestu počítejte 20-22 hodin.

Doporučuji cestu přes tyto města:  Praha-Norimberg-Karlstuhe-Mulhouse-Lyon-Nimes-Perpinan-Girona-Barcelona-Leida-Fraga-Mequinenza. Projedete městem až na konec a za mostem odbočíte doprava směrem na Caspe. Budete sjíždět z hlavní silnice na 278 km směrem doprava. Po 100 m uvidíte dům. 

V Německu jsou oproti většině okolních Evropských států řidiči osobních automobilů od nutnosti platit dálniční poplatky ušetřeni. Platí se pouze u vozů nad 12t a to v podobě elektronického mýtného.  Rychlost na dálnici není nijak  omezená. Je pouze doporučená a to 130 km/h.  Počítejte s tím, že čerpací stanice nejsou tak četné jako u nás. Naštěstí  často před benzínkou narazíte na ceduli upozoňující jak daleko je další čerpačka.

Ve Francii se platí mýtné, které je poměrně vysoké. Výše poplatku se tak odvíjí od skutečně projetých kilometrů dálnice. Ceny činí průměrně 7 euro za 100 km. Systém platby je tak, že si vyzvednete lístek při vjezdu na dálnici a platí se na jejím konci. Mýtnice je značená - PEAGE. Na dálnici ve Francii je povolená rychlost 130km/h, za deště 110 km/h. Dálnice jsou většinou tříproudé. Radary jsou značené, tak před nima každý spomalí. Pokuty za prohřešky  jsou obrovské. Ještě upozornění, kdo má řidičský průkaz méně jak dva roky je omezená rychlost 110km/h. Nesmí se používat antiradar!

Ve Španělsku je povolená rychlost na dálnici 120km/h. Na víceproudých silnicích 100 km/h a na ostatních silnicích 90 km/h. Pokuty musíte zaplatit na místě , pokud nejste schopni pokutu  zaplatit, tak vám odeberou vůz do té doby, než pokutu zaplatíte. Mýtné se platí stejným způsobem jako ve Francii. Úsek z BARCELONY do FRAGY se dá jet po neplacené silnici. Ušetříte tím asi 10-13 euro (podle sezóny).

Není problém přespat na dálnici v Německu, Francii tak ve Španělsku, ale doporučuji osvětlené odpočívadlo. Benzinky bývají většinou otevřené non-stop. Pohonné hmoty a mýtné můžete platit hotově nebo mezinárodní platební kartou. 

Za jednu cestu  zaplatíte celkem  za poplatky asi 80 euro.

 

Cesta letadlem

Výhodou cestování letadlem je, že je to rychlé a pohodlné. Z Prahy do Barcelony létají některé nízkonákladové letecké společnosti. Letenka se dá koupit celkem za slušnou cenu. ( WIZZ AIR, SMART WINGS, CLICK 4 SKY). Doba letu je asi 2 hodiny.  Z Bratislavy do Girony létá RAYNAIR.

Cena letenky se pohybuje podle sezóny a obsazenosti letadla. Neustále se ceny letenek mění a vyplatí se je sledovat na internetu. Platí pravidlo: čím dříve si zakoupíte letenku, tím je levnější. Každá letecká společnost má jiné podmínky pro cestování. Je potřeba si je důkladně pročíst. Mimo jiné se liší povolenou hmotností přepravovaných zavazadel, nebo jejich cenou. Někdy zavazadla nejsou v ceně letenky.  Do letadla si můžete vzít 5-10 kg a druhé zavazadlo 15-20kg ( jak už jsem se zmiňovala, každá letecká společnost má jiné přepravní podmínky). Pruty se balí do tzv. tubusů. Odbavují se zvlášť, platí se za ně jako za sportovní vybavení.

S rezervací letenky vám ráda pomůžu.

Do Barcelony pro vám můžeme po dohodě přijet, nebo si půjčíte auto v půjčovně. Do Mequinenzy je to z Barcelony asi 220 km.

TIp na půjčovny aut: AVIS, HERTZ, EUROPCAR, NATIONAL ATESA, TRAVEL JIGSAW, nebo každá let. spol. má odkazy rovnou u rezervace letenek.

Cena se odvíjí podle sezóny a typu auta. Rezervuje se on-line na internetu. Platí se kartou na místě a je potřeba mít na kartě dostatečnou hotovost, protože si berou nějakou  vratnou kauci, která se při vrácení vozu  vrací. Některé kanceláře půjčoven aut najdete také v přízemí terminálů B a C v Barceloně.

 

Ať už se rozhodnete jet autem nebo leťet letadlem, tak vám přeji příjemnou a bezpečnou cestu.

 

                                                                                                                                                          HANA   KOVÁŘOVÁ