kontakt

Vše dotazy ráda odpovím na emeilu hancakov@seznam.cz, nebo na tel. 608959494

www.rybyebro.cz

Březen 2013

Sezónu 2013  zahájila parta (Vinko, Petr a František).

Na základě této výpravy vznikl článek. Dovoluji si ho se souhlasem pana Čáhy kopírovat. Najdete ho zde: 

 

www.rybyebro.cz/news/brezen-ocima-frantiska-cahy-favorite-team-lru-privlac/

Průměrná známka: 1,00

Lov candátů v březnu a dubnu

Chtěl bych vám napsat něco málo o lovu hlavně candátů v těchto měsících. Hodně rybářů mi volá kdy je nejlepší doba právě na candáty.

Dá se říct, že candáti se na této přehradě chytají s malými přestávkami celoročně. Ale samozřejmě jsou silnější a slabší měsíce. Za poslední roky bych řekl, že právě březen a duben patří mezi ty nejsilnější.  Je to především tím, že se candáti připravují na tření a poté se třou. V tomto období nachytáte nejvíce candátů z hnízd, i když někomu je to proti srsti chytat samce kteří hlídají jikry a prakticky útočí na vše co projede kolem jejich hnízda.

Toto období ocení hlavně vláčkaři. Když najdete zátoku nebo místo, kde candáti jsou, přicházejí záběry jeden za druhým.  Budete tahat minimálně devadesát procent samců, kteří jsou v tuto dobu opravdu hodně agresivní.  Při vláčení jsme používali převážně gumy, ale velice účinné jsou i jiné způsoby jako např. lov se splávkem, lov ze dna na rybičku, drachkovičův způsob, přívlač na rybičku, vertikální přívlač a mnoho dalších. V neposlední řadě a pro mě jeden s nejlepších způsobů lov candátů pomocí echolotu. Najdete si candáty na echolotu, ukotvíte se a spouštíte jim návnadu do požadované hloubky.

Hodně rybářů si myslí, že Ebro je převážně rájem jenom pro sumcaře. Ale to není vůbec pravda. V dnešní době jsou na Ebru zastoupeni v hojném počtu jak sumci tak kapři, candáti, black bassy, okouni říční atd. Klienti nejezdí jenom na sumce, začínají  na Ebro jezdit v hojném počtu i na kapry, kterých je zde mnoho a čím dál větší. Samozřejmě jezdí i rybáři z celé Evropy právě na candáty. Tato ryba je velice žádaná  hlavně pro výborné maso.  

 

 

Průměrná známka: 1,00

CANDÁTI Z RIO EBRA

                                                                                   CANDÁTI Z RIO EBRA

  Kdykoliv jsem se bavil s českými rybáři o RIO EBRU nastíňovali jsme pouze lov sumců a kaprů.

Španělští candáti byly vždy opomíjeni. Dnes už toto ani zdaleka neplatí. Na candáty sem jezdí čím dál více rybářů z celého světa. Candáti zde získali svoji oblibu pro velký výskyt, výborné maso a jeho bojovnost při zdolávání.  

Je mnoho rybářů, kteří sem jezdí pouze pro maso, ale u candátů v této lokalitě to navadí tolik jako třeba na našich vodách, protože populace tohoto druhu je tak obrovská, že snad není možné je nikdy vychytat. Mají zde ideální podmínky pro tření a mnoho přirozené potravy.

Dnes je možná vyhlášenější na candáty horní přehrada, ale podle mě i na spodní jich jsou obrovská kvanta a máme zde nachytány větší kusy.

Candáti se zdržují v celé délce řeky. Chytali jsme tyto ryby jak nad horní přehradou, tak i pod spodní po celé délce toku.

Nejoblíbenější způsoby lovu jsou na živou či mrtvou rybku, nebo vláčení na různé umělé nástrahy. Velice účiný je lov na systém  drachkovitch.

Zde hodně záleží na ročním období. Asi nejlepší je období od října do dubna, ale zdařile se chytají celoročně. V letním období, kdy je voda teplejší je třeba za candáty vyjíždět, protože se zdržují ve větších hloubkách a velmi účiný způsob lovu je z lodi na splávky z nástrahou těsně nade dnem.

Ale pár kusů se podařilo chytit při vláčení na gumy či voblery z lodě, když jsme chytali black bassy. Hojnost záběrů na tento způsob, ale není tak účiný jako v období chladnější vody.

Osvědčují se nejvíce gumy /kopyta/ a voblery světlých barev a bílá nebo žlutá v kombinaci s jinou barvou nebo perletí.

V letošním roce se zde vytřelo neuvěřitelné množství cantátů. Když jsme chytali oukleje do čeřenu tak se stalo, že na jeden zátah jsme vylovili i okolo padesáti malých candátků do pěti centimetrů. Takže nová generace zde má určitě budoucnost.

O vláčecích prutech nebo o navijácích se zde nebudu rozepisovat, protože na to má jistě každý svůj názor a zkušenosti.

Jenom chci podotknout, že nejvíce se candáti zdržují u skal, v potopených sadech, u spadlých stromů a jiných teréních nerovnostech. Takže musíte počítat s tím, že přijdete někdy o větší počet návazců.

V našich vodách bývá nejvíce záběrů od podvečera do rána. Na Ebru toto v žádném případě neplatí. Záběry přicházejí jak přes den tak v noci. I ve dne, když trefíte hejno nestíháte mnohokráte chytat na dva pruty /myšleno na rybku ze dna/. Má nejlepší vzpomínka je na letošní duben, kdy jsme ve čtyřech rybářích nachytali přes den za šest hodin okolo 150 kusů candáta od nejmenších až po kusy 86-89cm.

 

Lov této krásné ryby má opravdu své kouzlo a je nezapomenutelný.

I s tímto vám rádi poradíme.

                             

                                                                                                    Michal Kovář

 

Průměrná známka: 2,16