kontakt

Vše dotazy ráda odpovím na emeilu hancakov@seznam.cz, nebo na tel. 608959494

www.rybyebro.cz

CANDÁTI Z RIO EBRA

                                                                                   CANDÁTI Z RIO EBRA

  Kdykoliv jsem se bavil s českými rybáři o RIO EBRU nastíňovali jsme pouze lov sumců a kaprů.

Španělští candáti byly vždy opomíjeni. Dnes už toto ani zdaleka neplatí. Na candáty sem jezdí čím dál více rybářů z celého světa. Candáti zde získali svoji oblibu pro velký výskyt, výborné maso a jeho bojovnost při zdolávání.  

Je mnoho rybářů, kteří sem jezdí pouze pro maso, ale u candátů v této lokalitě to navadí tolik jako třeba na našich vodách, protože populace tohoto druhu je tak obrovská, že snad není možné je nikdy vychytat. Mají zde ideální podmínky pro tření a mnoho přirozené potravy.

Dnes je možná vyhlášenější na candáty horní přehrada, ale podle mě i na spodní jich jsou obrovská kvanta a máme zde nachytány větší kusy.

Candáti se zdržují v celé délce řeky. Chytali jsme tyto ryby jak nad horní přehradou, tak i pod spodní po celé délce toku.

Nejoblíbenější způsoby lovu jsou na živou či mrtvou rybku, nebo vláčení na různé umělé nástrahy. Velice účiný je lov na systém  drachkovitch.

Zde hodně záleží na ročním období. Asi nejlepší je období od října do dubna, ale zdařile se chytají celoročně. V letním období, kdy je voda teplejší je třeba za candáty vyjíždět, protože se zdržují ve větších hloubkách a velmi účiný způsob lovu je z lodi na splávky z nástrahou těsně nade dnem.

Ale pár kusů se podařilo chytit při vláčení na gumy či voblery z lodě, když jsme chytali black bassy. Hojnost záběrů na tento způsob, ale není tak účiný jako v období chladnější vody.

Osvědčují se nejvíce gumy /kopyta/ a voblery světlých barev a bílá nebo žlutá v kombinaci s jinou barvou nebo perletí.

V letošním roce se zde vytřelo neuvěřitelné množství cantátů. Když jsme chytali oukleje do čeřenu tak se stalo, že na jeden zátah jsme vylovili i okolo padesáti malých candátků do pěti centimetrů. Takže nová generace zde má určitě budoucnost.

O vláčecích prutech nebo o navijácích se zde nebudu rozepisovat, protože na to má jistě každý svůj názor a zkušenosti.

Jenom chci podotknout, že nejvíce se candáti zdržují u skal, v potopených sadech, u spadlých stromů a jiných teréních nerovnostech. Takže musíte počítat s tím, že přijdete někdy o větší počet návazců.

V našich vodách bývá nejvíce záběrů od podvečera do rána. Na Ebru toto v žádném případě neplatí. Záběry přicházejí jak přes den tak v noci. I ve dne, když trefíte hejno nestíháte mnohokráte chytat na dva pruty /myšleno na rybku ze dna/. Má nejlepší vzpomínka je na letošní duben, kdy jsme ve čtyřech rybářích nachytali přes den za šest hodin okolo 150 kusů candáta od nejmenších až po kusy 86-89cm.

 

Lov této krásné ryby má opravdu své kouzlo a je nezapomenutelný.

I s tímto vám rádi poradíme.

                             

                                                                                                    Michal Kovář

 

Průměrná známka: 2,16

Lov sumce pomocí vábničky

Lov sumce pomocí vábničky

 

 

Lov sumce vábením je nejstarší způsob rybolovu na Ebru. Četnost záběrů už není jako na začátku, ale pořád se používá.

K lovu na vábničku budeme potřebovat stabilní loď, vybavenou kotvou a motorem. Pokud budete mít motor do 15 HPa , tak nepotřebujete kapitánské zkoušky.

Loď vám rádi půjčíme, protože každá loď používaná na Ebru musí mít CHE (číslo lodi a pojištění). Je to poměrně drahá záležitost a po dobu pobytu se vyplatí loď půjčit.

Při lovu z lodě je ideální prut o délce 2,4 m až 2,7 m. Nejvíce se mi osvědčily pruty NEVER CRACK od firmy PENN a  smekací naviják TICA CYBERNETIC opatřenou šnůrou s nosností minimálně 60-70kg s návazcem nad 100 kg.

Nezbytným pomocníkem je ECHOLOT , ktrerý musí mít vypnutí funkce FISH ID, to znamená že můžeme sledovat reálný pohyb sumců , který se nám na orazovce objeví jako čáry.

Vábniček je na trhu velké množství a je na každém z nás, která nám bude vyhovovat. Musíte se s vábničkou naučit zacházet, což není nic jednoduchého.

Vybíráme místo lovu. Ideálním místem pro lov je hloubka od  5 m, poblíž které se nachází mělčiny, potopené stromy, lavice a jiné překážky.

Začínáme vábit. A to tak, že uchopíme vábničku asi po úhlem 45° a kyvadlovým pohybem jí ponoříme těsně pod hladinu tak, aby ploška vábničky vtlačila pod hladinu vzduchovou bublinu, která při vynoření na hladinu vytvoří správný zvuk. Dle mého názoru se dá zvuků vyloudit několik.

Jako nástrahu dle rybářského řádu můžeme použít pouze oukleje, olihně nebo rousnice. Ovšem všichni rybáři na Ebru riskují a chytají na vše dostupné. Nejvíce se mi osvědčil black bass, úhoř, kapr a plotice.

Já lovím bez splávku a spoléhám se na špičku prutu. Záběry od větších sumců jsou většinou razantní. Když chytám na úhoře nebo rousnice , záběr bývá většinou opatrný.

Lov na vábničku je velice akční a je veliká šance chytit trofejní rybu.  Pro toho kdo začíná s lovem na vábničku, je vhodné si vzít průvodce, který vám ve všem poradí.

První nápor  zaseknutého sumce, který je několik metrů pod lodí, je velice impozantní a zážitky spojené se soubojem s rybou jsou nezapomenutelné.

 

                                                                                     Michal Kovář

Průměrná známka: 2,13