kontakt

Vše dotazy ráda odpovím na emeilu hancakov@seznam.cz, nebo na tel. 608959494

www.rybyebro.cz

Embalse de Mequinenza Něco……..

 

 

o španělské přehradě EMBALSE DE MEQUINENZA        

 

          

Mnoho rybářů neví, že jí tento název přísluší. Většina jí zná pod názvem Embalse de Caspe, Aragónské moře, horní přehrada…… Avšak toto není její pravý název.

Nachází se v provincii Zaragoza v autonomní oblasti ARAGÓN.

Délka přehrady je 110 km  a je široká několik stovek metrů  s hloubkou přesahující až 60 m. Je to neskutečných 7540 ha vody. V této přehradě je hodně různých zátok a zákoutí. Je to obrovské množství vody s výtečnými podmínkami pro mnoho druhů ryb. Přehrada  byla dokončena v 70. letech.

Podnebí zde panuje kontinentální, suché s nízkými teplotami v zimě ( hlavně v noci) a s vysokými  v létě.

Je to skutečný ráj rybářů. Nejčastěji je toto místo navštěvováno pro lov sumce, kapra, candáta a black basse. Nežijí  tady pouze  tyto druhy ryb, vyskytují se jich ještě další desítky. Jak už známé z našich vod – okoun, úhoř, štika, plotice, ouklej, parma atd. Avšak jsou tady i ryby našim rybářům neznámé.  

Rybímu společenství kraluje SUMEC.

 

Nejčastější způsob lovu této ryby je na položenou - na pelety. Tento způsob lovu je velmi efektivní a slibuje mnoho exemplářů přes hranici dvou metrů. Velmi účinný způsob je též lov sumců na rybu vábničkou. Na této přehradě je lov s vábničkou stále efektivní na rozdíl od přehrady Riba Roja ( spodní). Je to dáno především rozlohou lokality a i pozdějším tlakem rybářů, který byl na tuto přehradu vystaven. Někteří rybáři zde  mají mnoho těchto ryb nachytáno i na bójky. Bójkování je zde zakázáno a je na každém jestli tento zákaz poruší. V určitých měsících je úspěšný též troling, přívlač…

Dalším lákadlem je KAPR

Kaprů jsou zde obrovská kvanta a jsou prakticky všude. Jezdí v hejnech a je potřeba hodně krmit, abyste je udrželi na místě. Pokud se jim budete věnovat 2-3 dny a intenzivně krmit, tak výsledek se brzy dostaví. Chytají se také na pelety. Jsou tu kapři přesahující hranici 20kg. Někdy je však těžké se k této váhové kategorii prokousat přes španělské dorostence. Kapr se dá chytat také celoročně, jsou však měsíce, kdy záběry jsou méně časté, ale ryby jsou větších rozměrů.       

                                 

 CANDÁT je  na přehradě  rovněž zastoupen v hojném množství.  Voda je tu neuvěřitelně úživná a ryby tedy  mohou rychle dorůstat do rozměrů, o kterých si na našich vodách můžeme většinou jenom nechat zdát. Je to ryba oblíbená rybáři z celého světa, hlavně díky skvělému masu. Nejčastější způsoby lovu candáta jsou na rybičku na položenou, vláčení a dobře funguje system "drachkovič". Když natrefíte na hejno candátů, je to něco neskutečného, jak přichází jeden záběr za druhým. Stane se, že záběry jsou tak časté, že jich přichází i více současně.   

V přehradě se vyskytuje tzv. Okounek černý – BLACK BASS.

 

Tyto ryby zde ještě nedorostli takových rozměrů jako na spodní přehradě Riba Roja. Když natrefíte na tyto ryby, je to pro vláčkaře skvělý zážitek. Tato, i byť menší ryba má skvělou kondici a boj s ní je nezapomenutelným zážitkem pro každého rybáře. Každoročně se koná na přehradě mistrovství Španělska v lovu Black Basse. Doslova se tento způsob lovu stal národním sportem.

 

Ať se chystáte pro lov sumců, kaprů, black bassů nebo candátů, nebo jenom na dovolenou, přeji vám mnoho úspěchů a zážitků z překrásné přírody a řeky Rio Ebro.

 

 

Michal Kovář 

Průměrná známka: 2,00