kontakt

Vše dotazy ráda odpovím na emeilu hancakov@seznam.cz, nebo na tel. 608959494

www.rybyebro.cz

EBRO- povodeň 2015

23.3.2015 NOVINKA fotky z EBRA, Trvalý odkaz

Povodně na Ebru - 2015

Letos na přelomu měsíce února a března se rozvodnila řeka Ebro. Mohly za to  mnohočetné srážky na severu Španělska. Ve městě Miranda de Ebro (Navarra) vyvrcholila povodeň 31.2. Město je cca 300 km od nás, tak jsme předpokládali, že k nám velká voda dorazí do třech dnů. Nikdo nepředpokládal, že povodeň přijde v takovém rozsahu.

1.-2.3. v Zaragoze byl průtok naměřen 2400 m3/s . To už jsme zbystřili, ale věřili, že přehrada má dost km  a budou hodně upouštět. Byly jsme se podívat na Escatónu. Tam voda byla opravdu na úrovni stoleté vody, splav byl celý pod vodou a řekou tekla zkalená voda obohacená vším, co voda vzala po cestě do přehrady.

3.3. voda dorazila v plné parádě do přehrady. Celý den jsme vozili hlínu k břehu přehrady, abychom udělali zábranu vodě. Mysleli jsme si,že ty vlny co nám cákali na pozemek je vyvrcholení povodně. . Jenže to byl omyl... Ještě si Michal dělal srandu, že za chvíli budeme jezdit s lodí až do obýváku. Situace se změnila během dvaceti minut.

Nejdříve nastala evakuace prutů, protože do poslední chvíle jsme měli před barákem nahozeno. No nevyužili byste pohodlného chytání přímo z pozemku? Následně kdo měl ruce a nohy uklízel a zachraňoval co se dalo. Rybářské věci, auta, lednice nábytek......  Voda se nám dostala až do domu. Naplno šly dvě čerpadla, aby v domě nebylo tolik vody.  Kluci prožili pár bezesných nocí. Střídali se u čerpání  vody,  jak v noci, tak přes den. Někteří klienti odjeli předčasně, jenom výprava DOC musela zůstat - byly letecky. Ale zase takové zážitky z dovolené jen tak každý nemá. Konečně po několika  dnech voda postupně opadává. Výsledkem je podmáčený barák a velké množství bahna všude kam se podíváte. Teď mají kluci zase plné ruce práce s odklízením bahna. Počasí nám přeje a sluníčko svítí.

I přes nepřízeň osudu a rozmary přírody se nachytali nějací candáti.

Ve Španělsku v povodí řeky Ebra bylo zaplaveno více jak 40 000 ha v oblasti Navarra, Aragon a Katalánsko.  Na řece jsou tři přehrady Mequinenza ( na které se nacházíme), Riba Roja a Flix. Tyto přehrady uchránili Katalánsko před mnohem horší  katastrofou. Pobrali kvanta vody. Dokonce 5.3. 2015 měla přehrada Mequinenza průtok 1739 m3/s a kapacita přehrady byla na 102,31 % . Poprvé v historii bylo spuštěno  všech šest kaskád. Ve městě Tortosa byla hladina řeky na 5,46 m.

Škody se budou ve Španělsku počítat na desítky miliónů euro. Poškozeny byly silnice, pole, farmy a obydlí. Bylo evakuováno desetitisíce obyvatel, ve městech netekla pitná voda, byly uzavřeny silnice. Asi nevětší škody budou počítat zemědělci na úhynu zvířat a zničené úrody.

Nyní už jsme ukončili úklidové práce a můžeme se naplno věnovat klientům a rybolovu.

Tímto bych se chtěla omluvit našim klientům, kteří byly u nás na dovolené za nepříjemnosti, které byly způsobeny "velkou vodou" .  Děkujeme a někdy na viděnou bez žádné přírodní katastrofy.

za tým "rybyebro"

www.rybyebro.cz

tel. +420608959494                                                                                                       Hana Kovářová

 

Průměrná známka: 1,00