kontakt

Vše dotazy ráda odpovím na emeilu hancakov@seznam.cz, nebo na tel. 608959494

www.rybyebro.cz

Kapři z Ebra "Španěláci"

Na této řece a kaskádách přehrad je opravdu neskutečné množství kaprů. Ještě stále převažuje původní forma španěláků, ale už se zde mezi nimi vyskytují i kapři, kteří jsou dovezeni rybáři z různých koutů světa. Tito kapři se vytírají mezi sebou a nabírají jak na váze , tak na délce a výšce. Většinou si ponechali velké ocasní ploutve, díky kterým mají obří sílu v porovnání s normální českou formou kapra.  Typický španělák má silné nižší tělo s mírně ohlou hubou a vykulenýma očima. Působí to až nepřirozeně. Souboj s touto rybou je skvělým zážitkem. Mnozí rybáři nedají na rady místních průvodců a mnohokrát podcení i své náčiní. Na Ebru je lepší vše vybavení, šňůry i návazce o mnoho předimensovat oproti našim vodám.

Zažil jsem zde mnoho rybářů, kteří si nedali od nás poradit a ve finále odjížděli zklamáni. Hodně rybářů už tímto přišlo o životní rybu.

Lov těchto někdy obřích protivníků nelze nikdy podcenit. Kapři okamžitě po záběru nedávají rybáři  mnoho šancí. Proto je dobré mít silon minimálně o síle 0,35 mm a k tomu odhozovou šňůru proti oděru. Ve vodě je hodně vázek, kamenů a hlavně kvanta mušlových polí o které není problém uříznout i silné pletené šňůry. 

Také tady není náhoda, když vám na kaprové pruty zabere i větší sumec. V tomto případě kolikrát jenom stojíte a počítáte metry z navijáku, které se odvíjejí a které jsou nenahraditelně pryč. Při troše štěstí se dá zdolat na kaprařský prut i větší sumec. Já osobně mám na pruty Sportex a silon Sufix o průměru 35 mm sumce 213 cm a 67 kg.

Ale abych se vrátil ke kaprům....  V poslední době jsou nejůčinější nástrahou na kapry Halibut pelety. Chytá se samozřejmě i na mnoho jiných nástrah jako jsou: froliky, boilie, kukuřice, hrách a další. Pelety jsou zde na vysoké úrovni. Nemá cenu je dovážet z ČR. Ty španělské jsou mnohem mastnější s vyšším obsahem proteinu, který kapři oceňují. Cena pelet je mezi 60-70 EUR, podle výrobce a váhy. Prodávají se pytlích o váze 20-25 kg. Tento rok nám funguje kombinace pod háčkem, peleta, frolik a kukuřice.

Jezdí k nám rybáři nejvíce na sumce a candáty. Kaprařů jsme měli letos zatím méně. Myslím si, že je to škoda, protože tato ryba je skvělým soupeřem.

Já jsem býval zapřísáhlý kaprař. Dnes již se mi tato "nemoc" srovnává se sumcařinou a poslední dobou i s lovem candátů a black bassů. Ať už chytáte cokoliv, přeju vám na Ebru mnoho skvělých rybářských i nerybářských zážitků.

Michal  Kovář

 

Ještě něco z doslechu:

Na spodní přehradě EMBALSE DE RIBA ROJA  jsou chyceni kapři o váze 31kg, 28 kg a kvanta dalších s váhou nad 20 kg.................

 

 

Průměrná známka: 2,08

Kapři z Ebra

O lovu kaprů na přehradě Riba Roja ve Španělsku už bylo napsáno mnohé. Jedná se o vodu s velkou hustotou kapří obsádky. Není pravidlem, že by se tam lovily ryby přes 30 kg, ale chyceno je jich dost kusů přes 20 kg.  Ale kapr vážící 31 kg už na přehradě byl chycen!!!

Jezdím na Ebro asi 10 let a za tu dobu je zde patrný nárust průměrné hmotnosti lovených ryb. Dříve převažoval fenotyp kapra, který byl nízký až středně vysoký šupináč. Od té doby, co se do vody sypou tuny pelet, tak už to neplatí. Pelety obsahují velké množství proteinů a vitamínů. Dnes je mezi původní formou mnoho vysokých a krásných ryb. Jejich hmotmost je překvapivě vysoká. Kapři mají velkou ocasní ploutev a při zdolávání mají obrovskou sílu. Do přehrady se dostala jiná forma kapra také tím, že je dovezli rybáři z celého světa, kteří je používali jako nástrahu na sumce.

Kaprům se na přehradě daří výborně. Voda je v celoročním průměru teplejší než u nás. Nezpomaluje  se jim tolik metabolismus a proto přijímají více potravy i v zimě. Nárůstky u těchto ryb jsou dvakrát takové než v našich vodách.

Všeobecně mohu říct, že se chytá na luštěniny,  boilie, froliky, červy..............................

Já používám nejčastěji pelety. Jsou vyzkoušené a prostě fungují. Pokud budete intenzivně krmit, je veliká šance kapry přes metr chytit. O vybavení pro lov se nechci rozepisovat, ale důležité jen mít pevné šňůry nebo  silon. Jestli používáte silon je potřeba mít na konci "odpal" proti oděru. Dno přehrady je hodně členité, plné mušlí a kamení.

Kapr se dá lovit celoročně . V teplejších měsících jsou záběry hojnější. V době od listopadu do března není záběrů tolik, ale jsou to ryby většinou větších rozměrů.

Sám nejsem úplný začátečník, ale málem jsem při první výpravě na Ebro úplně vyhořel. Třikrát jsme měnili místo, ale voda byla jako zakletá.

Proto doporučuji, dříve než se vydáte na výlet a investujete čas a peníze, poraďte se se zkušeným průvodcem. Ukáže vám lovná místa a poradí při výběru vhodné nástrahy.   I tady totiž bývají období, kdy ryby nejdou a náhodný záběr lze považovat jen za štěstí.

                                                                                                                                         Michal Kovář

 

Průměrná známka: 1,93