Duben 2010 1.
Začátkem dubna měla voda 12 stupňů a ryby prostě nebrali....... Ale fotky krásný, děkuji.
11.4. Voda má 14 stupňů. Martin s Ferym nachytali nějaké sumce a hlavně pokořili osobák a největšího sumce letošní sezóny. Byl chycený na pelety přímo na místě pod barákem. Měřil 230 cm a vážil 70 kg. Gratuluji a fotky dodám až se vrátí.
Březen 2010 2.
V půlce března se počasí umoudřilo. Už nebyla taková zima. Přes den se teplota vyšplhala až ke 20 stupňům. Voda měla asi kolem 10 stupňů. Největší sumec měl 185 cm a největší kapr 97 cm.Candáti brali jak na horní přehradě, tak na spodní.
březen 2010
Začátkem března, kdy nás v Čechách ještě sužovaly ukrutné mrazy, se vydala tato parta za teplem a rybami na jih. Cestu plánovali poměrně s předstihem a netušili, že Evropu zasáhne dlouhá zima. Sníh napadl dokonce i ve Španělském Katalánsku. Ta fotka se sněhem je u Barcelony při cestě na letiště.
Chtělo by se říci slunné Španělsko, ale tak to neplatilo. Voda měla kolem 7 stupňů a teplota vzduchu na tom nebyla o moc líp. To odpovídalo úlovkům kapra a sumce. Chuť si zpravili na lovu candátů.
Obecné informace o Španělsku
Španělsko leží na Pyrenejském poloostrově a zabírá jeho značnou část.
Je parlamentní monarchií s hlavou státu králem Juanem Carlosem 1.
Od roku 1986 tvoří součást Evropské unie a od roku 2002 je zde zavedena měna Euro.
Španělsko je rozděleno na 17 autonomních oblastí a na severu Afriky k němu patří ještě Ceuta a Melilla.
hlavní město: Madrid
oficiální jazyk : španělština, další uznávané jazyky-katalánština,galicijština, baskičtina, valencijština
Španělsko je považováno za katolický stát.
Obecně lze říct, že Španělsko je zemí bezpečnou. Nicméně jako v každé zemi se doporučuje nemít hotovost na stejném místě, nosit s sebou zbytečně několik dokladů a cenností. Ostatně: krade se všude.
Pro cestu do Španělska vám postačí platný občanský průkaz či pas. V rámci zdravotní péče, vám postačí Evropský průkaz zdravotního pojištění. S tímto průkazem se můžete obrátit v případě potřeby na veřejná zdravotní střediska, nikoliv soukromá. Doporučuji se nechat připojistit. V každé pojišťovně vám vystaví cestovní pojištění. Ještě chci upozornit na to, že léky jsou poměrně dražší než u nás.
Několik řádků o dopravě:
Nejvyšší povolená rychlost na dálnicích je
Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,5 mg/ml.
Řidič nosící brýle musí mít u sebe brýle náhradní.
Není povoleno za jízdy telefonovat ( ani s hands-free).
Telefonní číslo na dopravní policii je 062.
Podnebí:
Kolem řeky Ebro panuje kontinentální podnebí . Charakteristické jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí i mezi ročními obdobími, nízkým úhrnem a nepravidelnosti srážek. Období dešťů je jedno na jaře (duben, květen) a druhé na podzim (říjen, listopad). Nejdeštivější bývá jaro. Zima je chladná (
Velvyslanectví v Madridu ( EMBAJADA DE
Tel.: (+34) 91 353 18 96 - 97
Pár slovíček a cen : v obchodě : voda - aqua
džus – zumo 1l - 0.78
pivo - cerveza 1l – 1,21
pečivo- barra 0,53
chléb - pan 1,2
šunka – jamón 100g - 0,7
v restauraci : káva - kafé - 1,2
pivo - cerveza
Ceny jsou v eurech, ale podotýkám , že jsou orientační.
Kapři z Ebra
O lovu kaprů na přehradě Riba Roja ve Španělsku už bylo napsáno mnohé. Jedná se o vodu s velkou hustotou kapří obsádky. Není pravidlem, že by se tam lovily ryby přes 30 kg, ale chyceno je jich dost kusů přes 20 kg. Ale kapr vážící 31 kg už na přehradě byl chycen!!!
Jezdím na Ebro asi 10 let a za tu dobu je zde patrný nárust průměrné hmotnosti lovených ryb. Dříve převažoval fenotyp kapra, který byl nízký až středně vysoký šupináč. Od té doby, co se do vody sypou tuny pelet, tak už to neplatí. Pelety obsahují velké množství proteinů a vitamínů. Dnes je mezi původní formou mnoho vysokých a krásných ryb. Jejich hmotmost je překvapivě vysoká. Kapři mají velkou ocasní ploutev a při zdolávání mají obrovskou sílu. Do přehrady se dostala jiná forma kapra také tím, že je dovezli rybáři z celého světa, kteří je používali jako nástrahu na sumce.
Kaprům se na přehradě daří výborně. Voda je v celoročním průměru teplejší než u nás. Nezpomaluje se jim tolik metabolismus a proto přijímají více potravy i v zimě. Nárůstky u těchto ryb jsou dvakrát takové než v našich vodách.
Všeobecně mohu říct, že se chytá na luštěniny, boilie, froliky, červy..............................
Já používám nejčastěji pelety. Jsou vyzkoušené a prostě fungují. Pokud budete intenzivně krmit, je veliká šance kapry přes metr chytit. O vybavení pro lov se nechci rozepisovat, ale důležité jen mít pevné šňůry nebo silon. Jestli používáte silon je potřeba mít na konci "odpal" proti oděru. Dno přehrady je hodně členité, plné mušlí a kamení.
Kapr se dá lovit celoročně . V teplejších měsících jsou záběry hojnější. V době od listopadu do března není záběrů tolik, ale jsou to ryby většinou větších rozměrů.
Sám nejsem úplný začátečník, ale málem jsem při první výpravě na Ebro úplně vyhořel. Třikrát jsme měnili místo, ale voda byla jako zakletá.
Proto doporučuji, dříve než se vydáte na výlet a investujete čas a peníze, poraďte se se zkušeným průvodcem. Ukáže vám lovná místa a poradí při výběru vhodné nástrahy. I tady totiž bývají období, kdy ryby nejdou a náhodný záběr lze považovat jen za štěstí.
Michal Kovář