kontakt

Vše dotazy ráda odpovím na emeilu hancakov@seznam.cz, nebo na tel. 608959494

www.rybyebro.cz

Lov sumce pomocí vábničky

Lov sumce pomocí vábničky

 

 

Lov sumce vábením je nejstarší způsob rybolovu na Ebru. Četnost záběrů už není jako na začátku, ale pořád se používá.

K lovu na vábničku budeme potřebovat stabilní loď, vybavenou kotvou a motorem. Pokud budete mít motor do 15 HPa , tak nepotřebujete kapitánské zkoušky.

Loď vám rádi půjčíme, protože každá loď používaná na Ebru musí mít CHE (číslo lodi a pojištění). Je to poměrně drahá záležitost a po dobu pobytu se vyplatí loď půjčit.

Při lovu z lodě je ideální prut o délce 2,4 m až 2,7 m. Nejvíce se mi osvědčily pruty NEVER CRACK od firmy PENN a  smekací naviják TICA CYBERNETIC opatřenou šnůrou s nosností minimálně 60-70kg s návazcem nad 100 kg.

Nezbytným pomocníkem je ECHOLOT , ktrerý musí mít vypnutí funkce FISH ID, to znamená že můžeme sledovat reálný pohyb sumců , který se nám na orazovce objeví jako čáry.

Vábniček je na trhu velké množství a je na každém z nás, která nám bude vyhovovat. Musíte se s vábničkou naučit zacházet, což není nic jednoduchého.

Vybíráme místo lovu. Ideálním místem pro lov je hloubka od  5 m, poblíž které se nachází mělčiny, potopené stromy, lavice a jiné překážky.

Začínáme vábit. A to tak, že uchopíme vábničku asi po úhlem 45° a kyvadlovým pohybem jí ponoříme těsně pod hladinu tak, aby ploška vábničky vtlačila pod hladinu vzduchovou bublinu, která při vynoření na hladinu vytvoří správný zvuk. Dle mého názoru se dá zvuků vyloudit několik.

Jako nástrahu dle rybářského řádu můžeme použít pouze oukleje, olihně nebo rousnice. Ovšem všichni rybáři na Ebru riskují a chytají na vše dostupné. Nejvíce se mi osvědčil black bass, úhoř, kapr a plotice.

Já lovím bez splávku a spoléhám se na špičku prutu. Záběry od větších sumců jsou většinou razantní. Když chytám na úhoře nebo rousnice , záběr bývá většinou opatrný.

Lov na vábničku je velice akční a je veliká šance chytit trofejní rybu.  Pro toho kdo začíná s lovem na vábničku, je vhodné si vzít průvodce, který vám ve všem poradí.

První nápor  zaseknutého sumce, který je několik metrů pod lodí, je velice impozantní a zážitky spojené se soubojem s rybou jsou nezapomenutelné.

 

                                                                                     Michal Kovář

Průměrná známka: 2,13

Červenec 2009

Nějaké fotky z výpravy Červenec 2009

Nachytalo se asi 16 sumců, největší byly na vábničku ( skoro před barákem), 204,205... cm

Kapři nic moc, největší 85 cm.

 

Průměrná známka: 2,55

Lov sumců na pelety

                           Lov sumců na pelety

 

Jedním ze způsobů lovu sumců je lov na pelety.  Tento způsob je velmi efektivní v letních měsících, v podstatě od června až do konce září, dokud teplota vody výrazně neklesne. Lov na pelety se zde praktikuje již pár let a postupně si získává stále větší oblibu. Je to také asi tím, že se na horní i na spodní přehradě zpřísňují pravidla a dnes je již nemožné legálně lovit sumce na bójky. Celý rok se chytá kapr na pelety a sumec má neustálý přísun kalorické a lehce dosažitelné stravy.

Nejdůležitější věc  pro úspěšné chytání sumců je výběr lovného místa.  Na Ebro jezdí stále větší počet rybářů z celé Evropy, takže mnohdy je člověk rád, že vůbec nějaké to místo najde. Když budete mít štěstí a nějaké to místo najdete, můžete zavážet montáže s peletama. Je lepší když se vám povede dostat aspoň šest prutů na plochu o velikosti tří metrů čtverečních. Je to z důvodu koncentrace  pelet  na jednom lovném místě, to má velký vábicí účinek. Ke každé montáži se dává kilogram pelet  jako návnada. Denně skrmíte asi tak dvacet pět kilo pelet.  Pelety se dají koupit v rybářských potřebách a stojí 60-70 eur. Koupit se dají po dvaceti nebo dvaceti pěti kilo a průměr mají většinou dvacet milimetrů a jsou s dírkou.

Montáž se používá obdobná jako montáže s boiliem na kapra. Olova se používají pyramidového tvaru čtyři sta gramů na bočním závěsu. Stojí kolem  4 euro za kus. Kmenová pletená šňůra nosnosti nejméně šedesát kilogramů je nutností. Na konec dáváme šňůru, vlastně návazec, zhruba sto padesát  centimetrů s nosností 120 kg. Háčky se používají ty, které zvládnou velký tah.

Pokud se na Ebro vypravíte poprvé a nemáte dostatečné vybavení, rádi vám vybavení půjčíme. O výbavě se nebudu rozepisovat, protože na trhu je spousta značkových i "neznačkových" prutů a navijáků. Akorát připomenu některé základní věci. Potřebujete robustní smekací naviják nebo multiplikátor, podložku určenou na sumce, kleště na uvolňování háčků, rukavice na vytáhnutí ryby na břeh.

Bez lodě se na Ebru v podstatě neobejdete. Hodně míst je dosažitelných pouze z lodě. Tu vám rádi půjčíme.

Ať už se na Ebro vypravíte ještě letos nebo v budoucnu, tak vám držím pěsti k úspěšnému lovu. Záleží samozřejmě na štěstí , ale sumců s délkou okolo dvou metrů je zde dost, a ryba těchto rozměrů je zde obvyklým úlovkem. Ebro již vydalo několik sumců nad magickou hranicí sta kilogramů!!!

Průměrná známka: 1,88

Komentář ke článku (0)

Anketa:Kolikrát do roka jezdíte na ryby do zahraničí?
A) 1 56%
B) 2 13%
C) 3 6%
D) 4 a více 25%
Hlasovalo 16 čtenářů.

fotky

Průměrná známka: 2,10

Fotky z Ebra

Průměrná známka: 2,42